B72520T600K62
Categories Varistors
Voltage Rating AC :: 60 VAC
Product Category :: Varistors
Peak Surge Current :: 100 A
Surge Energy Rating :: 700 mJ
Package / Case :: 1206 (3216 metric)
Termination Style :: SMD/SMT
Packaging :: Reel
Clamping Voltage :: 165
Series :: B725
Varistor Voltage :: 100 VDC
Voltage Rating DC :: 86 VDC
Operating Temperature Range :: - 55 C to + 125 C
Capacitance :: 100 pF