B72214S0141K551
Categories Varistors
Diameter :: 14 mm
Voltage Rating AC :: 140 VAC
Product Category :: Varistors
Peak Surge Current :: 4.5 kA
Surge Energy Rating :: 36 J
Termination Style :: Radial
Packaging :: Reel
Clamping Voltage :: 360 V
Series :: StandardD
Varistor Voltage :: 220 VDC
Voltage Rating DC :: 180 VDC
Operating Temperature Range :: - 40 C to + 85 C
Capacitance :: 820 pF