CM100RX-24S
Categories IGBT Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max): 100 A
Product Status: Discontinued at Digi-Key
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Bulk
Series: IGBTMOD™
Package / Case: Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.15V @ 15V, 100A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200 V
Supplier Device Package: Module
Mfr: Powerex Inc.
Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max): 1 mA
IGBT Type: -
Power - Max: 750 W
Input: Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 10 nF @ 10 V
Configuration: Three Phase Inverter with Brake
NTC Thermistor: Yes
Description: IGBT MOD 1200V 100A 750W
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number: CM100RX-24S
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
CM100RX-24S
IGBT Module Three Phase Inverter with Brake 1200 V 100 A 750 W Chassis Mount Module