DD220N22SHPSA1
Categories SCRs - Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status: Active
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Tray
Voltage - Off State: 2.2 kV
Series: -
Current - On State (It (AV)) (Max): 273 A
Mfr: Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max): 275 A
Operating Temperature: 130°C (TC)
Number of SCRs, Diodes: 1 SCR, 1 Diode
Structure: Series Connection - SCR/Diode
Package / Case: Module
Base Product Number: DD220N22
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 5750A @ 50Hz
Description: LA-T-BOND MODULE
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number: DD220N22SHPSA1
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
DD220N22SHPSA1
SCR Module 2.2 kV 275 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module