MT200CB16T2-BP
Categories SCRs - Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status: Active
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Bulk
Voltage - Off State: 1.6 kV
Series: -
Current - On State (It (AV)) (Max): 200 A
Mfr: Micro Commercial Co
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 3 V
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 200 mA
Structure: Series Connection - SCR/Diode
Package / Case: T2
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 5500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max): 400 mA
Base Product Number: MT200
Number of SCRs, Diodes: 1 SCR, 1 Diode
Description: MOD SCR/DIODE 200A 1600V T2
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
MT200CB16T2-BP
SCR Module 1.6 kV Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount T2