TA20141803DH
TA20141803DH
Categories SCRs - Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status: Active
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Bulk
Voltage - Off State: 1.4 kV
Series: -
Current - On State (It (AV)) (Max): 1800 A
Mfr: Powerex Inc.
Current - On State (It (RMS)) (Max): 2820 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 4.5 V
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 200 mA
Structure: Single
Package / Case: TO-200AE Variation
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 36500A, 40000A
Base Product Number: TA20141803
Number of SCRs, Diodes: 1 SCR
Description: SCR PHASE CTRL 1400V 1800A
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
TA20141803DH
SCR Module 1.4 kV 2820 A Single Chassis Mount TO-200AE Variation