VS-VSKT170-04PBF
Categories SCRs - Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status: Active
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Bulk
Voltage - Off State: 400 V
Series: -
Current - On State (It (AV)) (Max): 170 A
Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max): 377 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 3 V
Operating Temperature: -40°C ~ 130°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 200 mA
Structure: Series Connection - All SCRs
Package / Case: MAGN-A-PAK
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 5100A, 5350A
Current - Hold (Ih) (Max): 500 mA
Base Product Number: VSKT170
Number of SCRs, Diodes: 2 SCRs
Description: MODULE DIODE SCR 170A MAGN-A-PAK
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
VS-VSKT170-04PBF
SCR Module 400 V 377 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount MAGN-A-PAK