MSS50-1200
Categories IGBT Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status: Obsolete
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Tube
Voltage - Off State: 1.2 kV
Series: -
Mfr: STMicroelectronics
Current - On State (It (RMS)) (Max): 70 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 1.3 V
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 50 mA
Structure: 1-Phase Controller - All SCRs
Package / Case: ISOTOP
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 600A, 630A
Current - Hold (Ih) (Max): 80 mA
Base Product Number: MSS50
Number of SCRs, Diodes: 2 SCRs
Description: MODULE SCR BACK TO BACK ISOTOP
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
MSS50-1200
SCR Module 1.2 kV 70 A 1-Phase Controller - All SCRs Chassis Mount ISOTOP