VS-VSKN105/08
Categories IGBT Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status: Active
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Bulk
Voltage - Off State: 800 V
Series: -
Current - On State (It (AV)) (Max): 105 A
Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max): 235 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 2.5 V
Operating Temperature: -40°C ~ 130°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 150 mA
Structure: Common Anode - SCR/Diode
Package / Case: ADD-A-PAK (3 + 4)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 2000A, 2094A
Current - Hold (Ih) (Max): 250 mA
Base Product Number: VSKN105
Number of SCRs, Diodes: 1 SCR, 1 Diode
Description: MODULE DIODE 800V 105A ADD-A-PAK
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
VS-VSKN105/08
SCR Module 800 V 235 A Common Anode - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4)