MSDT100-16
Categories IGBT Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status: Obsolete
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Bulk
Voltage - Off State: 1.6 kV
Series: -
Current - On State (It (AV)) (Max): 100 A
Mfr: Microsemi Corporation
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 3 V
Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 150 mA
Package / Case: M4 Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 1200A @ 50Hz
Structure: Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Number of SCRs, Diodes: 1 SCR, 6 Diodes
Description: PWR MOD THYRISTOR 1600V 100V SM4
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
MSDT100-16
SCR Module 1.6 kV Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes Chassis Mount M4 Module