MSTC160-16
Categories IGBT Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status: Obsolete
Mounting Type: Screw Mount
Package: Bulk
Voltage - Off State: 1.6 kV
Series: -
Current - On State (It (AV)) (Max): 160 A
Mfr: Microsemi Corporation
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 3 V
Operating Temperature: -40°C ~ 130°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 150 mA
Package / Case: Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 5400A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max): 400 mA
Structure: Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes: 2 SCRs
Description: POWER MOD THYRISTOR/DIODE T2
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
MSTC160-16
SCR Module 1.6 kV Series Connection - All SCRs Screw Mount Module