TMCS1100A2QDT
Categories Sensor
Category: Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization: -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Accuracy: -
Sensor Type: Hall Effect
Current - Supply (Max): 6mA
Number of Channels: 1
Current - Sensing: -
Response Time: 6.5µs
Package: Tape & Reel (TR)
Output: Ratiometric, Voltage
For Measuring: AC/DC
Product Status: Active
Mounting Type: Surface Mount
Series: -
Sensitivity: 100mV/A
Linearity: ±0.05%
Supplier Device Package: 8-SOIC
Mfr: Texas Instruments
Frequency: 80kHz
Voltage - Supply: 3V ~ 5.5V
Description: IC OPAMP
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
TMCS1100A2QDT
Current Sensor 1 Channel Hall Effect 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)