M50-3550642
Categories Headers, Male Pins
Place of Origin: Great Britain
Brand Name: Harwin Inc
Model Number: M50-3550642
Certification: Lead free / RoHS Compliant
MOQ: 10
Price: Contact Us
Packaging Details: Standard package
Delivery Time: 3-5 work days
Payment Terms: Contact Us
Supply Ability: Contact Us
Description: M50-3550642 Connectors, Interconnects Rectangular Connectors Headers, Male Pins
Series: Archer M50
Package: Tube
Product Status: Active
Connector Type: Header
Contact Type: Male Pin
Pitch - Mating: 0.050" (1.27mm)
Number of Positions: 12
Number of Rows: 2
Row Spacing - Mating: 0.050" (1.27mm)
Style: Board to Board or Cable
Shrouding: Shrouded - 4 Wall
Mounting Type: Through Hole
Termination: Solder
Fastening Type: Latch Lock/Eject Hooks
Contact Length - Mating: 0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post: 0.107" (2.71mm)
Overall Contact Length: 0.351" (8.92mm)
Insulation Height: 0.325" (8.25mm)
Contact Shape: Square
Contact Finish - Mating: Gold
Contact Finish Thickness - Mating: 15.0µin (0.38µm)
Contact Finish - Post: Tin
Contact Material: Brass
Insulation Material: Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Features: Keying Slot
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Ingress Protection: -
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Insulation Color: Black
Current Rating (Amps): 1.75A per Contact
Voltage Rating: -
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.