DPG20C200PN
Categories IC Diode
Product Category :: Diodes - General Purpose, Power, Switching
Mounting Style :: Through Hole
Minimum Operating Temperature :: - 55 C
Ir - Reverse Current :: 0.06 mA
Package / Case :: TO-220FP-3
Maximum Operating Temperature :: + 150 C
Peak Reverse Voltage :: 200 V
Max Surge Current :: 140 A
Packaging :: Tube
Configuration :: Dual Common Cathode
Series :: DPG20C200
Recovery Time :: 35 ns
Vf - Forward Voltage :: 0.98 V
If - Forward Current :: 10 A
Product :: Switching Diodes
Manufacturer :: IXYS
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.