LM3671MF-1.25
Categories Switching Voltage Regulators
Product Category :: Switching Voltage Regulators
Synchronous Rectifier :: Yes
Mounting Type :: Surface Mount
Output Configuration :: Positive
Manufacturer :: Texas instruments
Minimum Quantity :: 1000
Operating Temperature :: -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Min) :: 2.7V
Function :: Step-Down
Topology :: Buck
Supplier Device Package :: SOT-23-5
Part Status :: Obsolete
Packaging :: Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Max) :: -
Number of Outputs :: 1
Output Type :: Fixed
Current - Output :: 600mA
Frequency - Switching :: 2MHz
Voltage - Output (Min/Fixed) :: 1.25V
Package / Case :: SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max) :: 5.5V
Series :: -
Description: IC REG BCK 1.25V 0.6A SYNC SOT23
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.