RT9193-18GB
RT9193-18GB
Categories Linear Voltage Regulators
Current - Output :: 300mA
Product Category :: Linear Voltage Regulators
PSRR :: 70dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz)
Current - Quiescent (Iq) :: 130 µA
Voltage - Input (Max) :: 5.5V
Packaging :: Tape & Reel (TR)
Operating Temperature :: -40°C ~ 125°C
Package :: SOT-23-5
RoHS :: Green available
Factory Pack Quantity :: 3000
Voltage - Output (Min/Fixed) :: 1.8V
Manufacturer :: Richtek
Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.