NCV8675DS33G
Categories LDO Voltage Controllers
Product Category :: LDO Voltage Controllers
Number of Regulators :: 1
Protection Features :: Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity, Short Circuit
Mounting Type :: Surface Mount
Output Configuration :: Positive
Manufacturer :: onsemi
Minimum Quantity :: 300
PSRR :: 70dB (100Hz)
Voltage Dropout (Max) :: -
Current - Quiescent (Iq) :: 45µA
Operating Temperature :: -40°C ~ 150°C
Current - Supply (Max) :: 60µA
Supplier Device Package :: D2PAK-5
Part Status :: Obsolete
Packaging :: Tube
Voltage - Output (Max) :: -
Control Features :: Reset
Output Type :: Fixed
Current - Output :: 350mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :: 3.3V
Package / Case :: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Input (Max) :: 45V
Series :: Automotive, AEC-Q100
Description: IC REG LINEAR 3.3V 350MA D2PAK-5
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.