MIC5252-1.5BD5 TR
Categories LDO Voltage Controllers
Product Category :: LDO Voltage Controllers
Number of Regulators :: 1
Protection Features :: Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mounting Type :: Surface Mount
Output Configuration :: Positive
Manufacturer :: Microchip Technology
Minimum Quantity :: 3000
PSRR :: 63dB ~ 48dB (10Hz ~ 10kHz)
Voltage Dropout (Max) :: 0.25V @ 150mA
Current - Quiescent (Iq) :: 150µA
Operating Temperature :: -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) :: 200µA
Supplier Device Package :: TSOT-23-5
Part Status :: Obsolete
Packaging :: Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Max) :: -
Control Features :: Enable
Output Type :: Fixed
Current - Output :: 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :: 1.5V
Package / Case :: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Input (Max) :: 6V
Series :: -
Description: IC REG LIN 1.5V 150MA TSOT23-5
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.