LF33ABDT
Categories LDO Voltage Controllers
Product Category :: LDO Voltage Controllers
Number of Regulators :: 1
Protection Features :: Over Current, Over Temperature
Mounting Type :: Surface Mount
Output Configuration :: Positive
Manufacturer :: STMicroelectronics
Minimum Quantity :: 3000
PSRR :: 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 65dB)
Voltage Dropout (Max) :: 0.7V @ 500mA
Current - Quiescent (Iq) :: 1mA
Operating Temperature :: -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) :: 12MA
Supplier Device Package :: DPAK
Part Status :: Obsolete
Packaging :: Tube
Voltage - Output (Max) :: -
Control Features :: -
Output Type :: Fixed
Current - Output :: 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :: 3.3V
Package / Case :: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max) :: 16V
Series :: -
Description: IC REG LINEAR 3.3V 500MA DPAK
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.