BLC8G27LS-210PVY
Categories FETs MOSFETs
Category: Discrete Semiconductor Products Transistors FETs, MOSFETs RF FETs, MOSFETs
Product Status: Obsolete
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Rated: 65 V
Package: Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Configuration: Dual, Common Source
Series: -
Noise Figure: -
Supplier Device Package: 8-DFM
Voltage - Test: 28 V
Mfr: Ampleon USA Inc.
Frequency: 2.6GHz ~ 2.7GHz
Gain: 17dB
Package / Case: SOT-1251-3
Current - Test: 1.73 A
Power - Output: 65W
Technology: LDMOS
Current Rating (Amps): -
Base Product Number: BLC8
Description: RF FET LDMOS 65V 17DB SOT12513
Stock: In Stock
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
BLC8G27LS-210PVY
RF Mosfet 28 V 1.73 A 2.6GHz ~ 2.7GHz 17dB 65W 8-DFM