STF10NM60N
Categories MOSFET
Product Category :: MOSFET
Vgs (Max) :: ±25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :: 10A (Tc)
FET Type :: N-Channel
Mounting Type :: Through Hole
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :: 19nC @ 10V
Manufacturer :: STMicroelectronics
Minimum Quantity :: 1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :: 10V
Operating Temperature :: -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature :: -
Series :: MDmesh™ II
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :: 540pF @ 50V
Supplier Device Package :: TO-220FP
Part Status :: Active
Packaging :: Tube
Rds On (Max) @ Id, Vgs :: 550 mOhm @ 4A, 10V
Power Dissipation (Max) :: 25W (Tc)
Package / Case :: TO-220-3 Full Pack
Technology :: MOSFET (Metal Oxide)
Vgs(th) (Max) @ Id :: 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) :: 600V
Description: MOSFET N-CH 600V 10A TO-220FP
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.