IXDN75N120
Categories IGBT Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max): 150 A
Product Status: Active
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Tube
Series: -
Package / Case: SOT-227-4, miniBLOC
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.7V @ 15V, 75A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200 V
Supplier Device Package: SOT-227B
Mfr: IXYS
Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max): 4 mA
IGBT Type: NPT
Power - Max: 660 W
Input: Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 5.5 nF @ 25 V
Configuration: Single
NTC Thermistor: No
Base Product Number: IXDN75
Description: IGBT MOD 1200V 150A 660W SOT227B
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
IXDN75N120
IGBT Module NPT Single 1200 V 150 A 660 W Chassis Mount SOT-227B