LT3500IMSE#PBF
Categories Voltage Regulators - Linear + Switching
Category: Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear + Switching
Number of Outputs: 2
Product Status: Active
w/Sequencer: No
Frequency - Switching: 500kHz ~ 2.4MHz
Package: Tube
Series: -
w/Supervisor: No
Supplier Device Package: 16-MSOP-EP
Voltage/Current - Output 3: -
Voltage/Current - Output 2: Adjustable, 13mA
Mfr: Analog Devices Inc.
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Supply: 3V ~ 36V
Package / Case: 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
w/LED Driver: No
Mounting Type: Surface Mount
Voltage/Current - Output 1: 0.8V ~ 38.9V, 2A
Base Product Number: LT3500
Topology: Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (1)
Description: IC REG DL BUCK/LINEAR 16MSOP
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.