Practical FPGA Chip DSPIC30F6010A-30IP DSP Digital Signal Processor
Categories FPGA Chip
Brand Name: Microchip
Model Number: DSPIC30F6010A-30IP
Part number: DSPIC30F6010A-30IP
Brand: Microchip
Series: dsPIC30F6010
Mounting Style: SMD/SMT
Package/Case: TQFP-80
Condition: New
Stock: In Stock
MOQ: 1
Price: Negotiable
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Get Power and Efficiency with DSPIC30F6010A-30IP!
A Comprehensive Guide to DSPIC30F6010A-30IP: Pros and Cons of Buying This Top-Class Chipset.
Technical features:
  • Manufacturer:Microchip
  • Product Category:Digital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC
  • RoHS:Details
  • Product:DSCs
  • Series:dsPIC30F6010
  • Tradename:dsPIC
  • Mounting Style:SMD/SMT
  • Package/Case:TQFP-80
  • Core:dsPIC30F
  • Number of Cores:1 Core
  • Maximum Clock Frequency:30 MHz
  • Program Memory Size:144 kB
  • Data RAM Size:8 kB
  • Operating Supply Voltage:2.5 V to 5.5 V
  • Minimum Operating Temperature:- 40 C
  • Maximum Operating Temperature:+ 85 C
  • Packaging:Tray
  • Brand:Microchip Technology
  • Data Bus Width:16 bit
  • Height:1 mm
  • Interface Type:CAN/I2C/SPI/UART
  • Length:12 mm
  • Moisture Sensitive:Yes
  • Number of I/Os:68 I/O
  • Number of Timers/Counters:5 Timer
  • Processor Series:dsPIC30F
  • Product Type:DSP - Digital Signal Processors & Controllers
  • Program Memory Type:Flash
  • Subcategory:Embedded Processors & Controllers
  • Width:12 mm