APT65GP60JDQ2
Categories IGBT Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max): 130 A
Product Status: Active
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Tube
Series: POWER MOS 7®
Package / Case: ISOTOP
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.7V @ 15V, 65A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600 V
Supplier Device Package: ISOTOP®
Mfr: Microchip Technology
Current - Collector Cutoff (Max): 1.25 mA
IGBT Type: PT
Power - Max: 431 W
Input: Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 7.4 nF @ 25 V
Configuration: Single
NTC Thermistor: No
Base Product Number: APT65GP60
Description: IGBT 600V 130A 431W SOT227
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number: APT65GP60JDQ2
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
APT65GP60JDQ2
IGBT Module PT Single 600 V 130 A 431 W Chassis Mount ISOTOP®