VS-T90RIA80
Categories SCRs - Modules
Package: Bulk
Voltage - Off State: 800 V
Series: -
Current - On State (It (AV)) (Max): 90 A
Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max): 141 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 2.5 V
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 120 mA
Structure: Single
Package / Case: D-55 T-Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 1780A, 1870A
Current - Hold (Ih) (Max): 200 mA
Base Product Number: T90
Number of SCRs, Diodes: 1 SCR
Description: SCR PHASE CONT 800V 90A D-55
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number: VS-T90RIA80
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
VS-T90RIA80
SCR Module 800 V 141 A Single Chassis Mount D-55 T-Module