ACS71240LLCBTR-010B3
Categories Current Sensors
Category: Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization: Bidirectional
Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TA)
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Accuracy: ±6%
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max): 12mA
Number of Channels: 1
Current - Sensing: 10A
Response Time: 4µs
Package: Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output: Voltage
For Measuring: AC/DC
Product Status: Active
Mounting Type: Surface Mount
Series: Automotive, AEC-Q100
Sensitivity: 132mV/A
Linearity: ±1%
Mfr: Allegro MicroSystems
Frequency: 120kHz
Voltage - Supply: 3V ~ 3.6V
Base Product Number: ACS712
Description: SENSOR CURRENT HALL 10A 8SOIC
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number: ACS71240LLCBTR-010B3
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
ACS71240LLCBTR-010B3
Current Sensor 10A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)