BT136-600D,127
Categories TRIACs
Category: Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status: Active
Mounting Type: Through Hole
Package: Tube
Voltage - Off State: 600 V
Series: -
Mfr: WeEn Semiconductors
Supplier Device Package: TO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max): 4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 1.5 V
Operating Temperature: 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 5 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 25A, 27A
Package / Case: TO-220-3
Configuration: Single
Current - Hold (Ih) (Max): 10 mA
Base Product Number: BT136
Triac Type: Logic - Sensitive Gate
Description: TRIAC SENS GATE 600V 4A TO220AB
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number: BT136-600D,127
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
BT136-600D,127
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 4 A Through Hole TO-220AB