APTGF50X60T3G
Categories IGBT Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max): 65 A
Product Status: Obsolete
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Bulk
Series: -
Package / Case: SP3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.45V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600 V
Supplier Device Package: SP3
Mfr: Microsemi Corporation
Operating Temperature: -
Current - Collector Cutoff (Max): 250 µA
IGBT Type: NPT
Power - Max: 250 W
Input: Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 2.2 nF @ 25 V
Configuration: Three Phase Inverter
NTC Thermistor: Yes
Description: IGBT MODULE 600V 65A 250W SP3
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
APTGF50X60T3G
IGBT Module NPT Three Phase Inverter 600 V 65 A 250 W Chassis Mount SP3