MIP50R12E2ATN-BP
Categories IGBT Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max): 50 A
Product Status: Active
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Bulk
Series: -
Package / Case: Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.3V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200 V
Supplier Device Package: E2A
Mfr: Micro Commercial Co
Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max): 1 mA
IGBT Type: -
Power - Max: 288 W
Input: Three Phase Bridge Rectifier
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 2.6 nF @ 25 V
Configuration: Three Phase Inverter
NTC Thermistor: Yes
Base Product Number: MIP50
Description: IGBT MODULES 1200V 50A, E2A
Model Number: MIP50R12E2ATN-BP
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
MIP50R12E2ATN-BP
IGBT Module Three Phase Inverter 1200 V 50 A 288 W Chassis Mount E2A