LXP1002-23-2/TR
Categories RF Diodes
Category: Discrete Semiconductor Products Diodes RF Diodes
Current - Max: 100 mA
Product Status: Active
Package: Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series: -
Capacitance @ Vr, F: 0.32pF @ 50V, 1MHz
Resistance @ If, F: 4Ohm @ 100mA, 100MHz
Voltage - Peak Reverse (Max): 50V
Supplier Device Package: SOT-23-3
Mfr: Microchip Technology
Package / Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power Dissipation (Max): 250 mW
Diode Type: PIN - 1 Pair Series Connection
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Base Product Number: LXP1002
Description: SI PIN NON HERMETIC PLASTIC SMT
Model Number: LXP1002-23-2/TR
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
LXP1002-23-2/TR
RF Diode PIN - 1 Pair Series Connection 50V 100 mA 250 mW SOT-23-3