PTR060V0160-TR1
Categories Resettable Fuses - PPTC
Product Category :: Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style :: Through Hole
Resistance :: 0.14 Ohms
Termination Style :: Radial
Packaging :: Reel
Maximum Voltage :: 60 V
Series :: PTR060V
Lead Spacing :: 5 mm
Current Rating - Max :: -
Operating Temperature Range :: - 40 C to + 85 C
Hold Current :: 1.6 A
Trip Current :: 3.2 A
Manufacturer :: Bussmann / Eaton
Description: Resettable Fuses - PPTC 60V 1.6A Radial Kinked Leads
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.