FS100R07N2E4B11BPSA1
FS100R07N2E4B11BPSA1
Categories IGBT Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max): 100 A
Product Status: Active
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Tray
Series: EconoPACK™ 2
Package / Case: Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 1.95V @ 15V, 100A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 650 V
Supplier Device Package: AG-ECONO2B
Mfr: Infineon Technologies
Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max): 1 mA
IGBT Type: Trench Field Stop
Power - Max: 335 W
Input: Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 6.2 nF @ 25 V