CM800DY-24S
Categories IGBT Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max): 790 A
Product Status: Discontinued at Digi-Key
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Bulk
Series: IGBTMOD™
Package / Case: Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.4V @ 15V, 800A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200 V
Supplier Device Package: Module
Mfr: Powerex Inc.
Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max): 1 mA
IGBT Type: -
Power - Max: 5355 W
Input: Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 80 nF @ 10 V
Configuration: Half Bridge
NTC Thermistor: No
Description: IGBT MOD 1200V 790A 5355W
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
CM800DY-24S
IGBT Module Half Bridge 1200 V 790 A 5355 W Chassis Mount Module