APTGF150DH120G
APTGF150DH120G
Categories IGBT Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max): 200 A
Product Status: Obsolete
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Bulk
Series: -
Package / Case: SP6
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3.7V @ 15V, 150A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200 V
Supplier Device Package: SP6
Mfr: Microchip Technology
Operating Temperature: -
Current - Collector Cutoff (Max): 350 µA
IGBT Type: NPT
Power - Max: 961 W
Input: Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 10.2 nF @ 25 V
Configuration: Asymmetrical Bridge
NTC Thermistor: No
Description: IGBT MODULE 1200V 200A 961W SP6
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
APTGF150DH120G
IGBT Module NPT Asymmetrical Bridge 1200 V 200 A 961 W Chassis Mount SP6