BYW29-200-E3/45
Categories Single Diodes
Category: Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Single Diodes
Product Status: Active
Current - Reverse Leakage @ Vr: 10 µA @ 200 V
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.3 V @ 20 A
Package: Tube
Series: -
Capacitance @ Vr, F: 45pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package: TO-220AC
Reverse Recovery Time (trr): 25 ns
Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Technology: Standard
Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 150°C
Package / Case: TO-220-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 200 V
Current - Average Rectified (Io): 8A
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Product Number: BYW29
Description: DIODE GEN PURP 200V 8A TO220AC
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
BYW29-200-E3/45
Diode 200 V 8A Through Hole TO-220AC