STPS30L120CFP
Categories Diode Arrays
Category: Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Diode Arrays
Product Status: Obsolete
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 15A
Operating Temperature - Junction: 150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 880 mV @ 15 A
Package: Tube
Series: -
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package: TO-220FP
Mfr: STMicroelectronics
Technology: Schottky
Package / Case: TO-220-3 Full Pack
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 120 V
Mounting Type: Through Hole
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Product Number: STPS30
Current - Reverse Leakage @ Vr: 200 µA @ 120 V
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO220F
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
STPS30L120CFP
Diode Array 1 Pair Common Cathode 120 V 15A Through Hole TO-220-3 Full Pack