ATTINY84V-10PU
Categories Microcontrollers
Category: Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case: 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of I/O: 12
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable: Not Verified
RAM Size: 512 x 8
Program Memory Type: FLASH
Connectivity: USI
Package: Tube
EEPROM Size: 512 x 8
Program Memory Size: 8KB (8K x 8)
Oscillator Type: Internal
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Product Status: Active
Core Size: 8-Bit
Mounting Type: Through Hole
Series: AVR® ATtiny
Supplier Device Package: 14-PDIP
Data Converters: A/D 8x10b
Mfr: Microchip Technology
Core Processor: AVR
Speed: 10MHz
Base Product Number: ATTINY84
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 14DIP
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
ATTINY84V-10PU
AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 8KB (8K x 8) FLASH 14-PDIP