DS1315-33
Categories Real Time Clocks
Category: Integrated Circuits (ICs) Clock/Timing Real Time Clocks
Product Status: Obsolete
Features: Leap Year
Mounting Type: Through Hole
Package: Tube
Series: -
Current - Timekeeping (Max): 1.1mA @ 3.3V
Package / Case: 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package: 16-PDIP
Date Format: YY-MM-DD-dd
DigiKey Programmable: Not Verified
Mfr: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Memory Size: -
Voltage - Supply: 3V ~ 3.6V
Voltage - Supply, Battery: 2.5V ~ 3.7V
Time Format: HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Interface: Parallel
Type: Phantom Time Chip
Base Product Number: DS1315
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
DS1315-33
Real Time Clock (RTC) IC Phantom Time Chip Parallel 16-DIP (0.300", 7.62mm)