TPS79501DRBR
Categories Voltage Regulators - Linear
Category: Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Package / Case: 8-VDFN Exposed Pad
Protection Features: Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage - Output (Min/Fixed): 1.2V
Number of Regulators: 1
Output Type: Adjustable
Current - Output: 500mA
Voltage - Input (Max): 5.5V
Voltage - Output (Max): 5.5V
Control Features: Enable
Current - Quiescent (Iq): 385 µA
Package: Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status: Active
Mounting Type: Surface Mount
PSRR: 59dB ~ 39dB (100Hz ~ 100kHz)
Series: -
Supplier Device Package: 8-SON (3x3)
Mfr: Texas Instruments
Output Configuration: Positive
Base Product Number: TPS79501
Description: IC REG LINEAR POS ADJ 500MA 8SON
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
TPS79501DRBR
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 500mA 8-SON (3x3)