STPS10H100CT
STPS10H100CT
Categories Schottky Diodes & Rectifiers
Technology :: Si
Product Category :: Schottky Diodes & Rectifiers
Mounting Style :: Through Hole
Minimum Operating Temperature :: - 65 C
Ir - Reverse Current :: 3.5 uA
Package / Case :: TO-220-3
Maximum Operating Temperature :: + 175 C
Packaging :: Tube
Configuration :: Dual Common Cathode
Series :: STPS10H100C
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage :: 100 V
Vf - Forward Voltage :: 0.85 V
Ifsm - Forward Surge Current :: 180 A
If - Forward Current :: 10 A
Product :: Schottky Rectifiers
Manufacturer :: STMicroelectronics
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.