STTH3006W
Categories Rectifiers
Product Category :: Rectifiers
Mounting Style :: Through Hole
Ir - Reverse Current :: 25 uA
Package / Case :: DO-247
Maximum Operating Temperature :: + 175 C
Max Surge Current :: 300 A
Vf - Forward Voltage :: 1.85 V
Packaging :: Tube
Vr - Reverse Voltage :: 600 V
Configuration :: Single
Series :: STTH3006
Recovery Time :: 50 ns
Type :: Fast Recovery Rectifiers
If - Forward Current :: 30 A
Manufacturer :: STMicroelectronics
Description: Rectifiers high volt rectifier
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.