VS-16F120
Categories Rectifiers
Product Category :: Rectifiers
Mounting Style :: Stud Mount
Minimum Operating Temperature :: - 65 C
Ir - Reverse Current :: 50 uA
Package / Case :: DO-203AA
Maximum Operating Temperature :: + 175 C
Max Surge Current :: 370 A
Vf - Forward Voltage :: 1.23 V
Packaging :: Bulk
Vr - Reverse Voltage :: 1.2 kV
Configuration :: Single
Recovery Time :: -
Type :: Standard Recovery Rectifiers
If - Forward Current :: 16 A
Manufacturer :: Vishay Semiconductors
Description: Rectifiers 1200 Volt 16 Amp
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.