ACS758LCB-100B-PFF-T
Categories Industrial Current Sensors
Response Time :: 4µs
Product Category :: Industrial Current Sensors
Output :: Ratiometric, Voltage
Voltage - Supply :: 3 V ~ 5.5 V
Mounting Type :: Through Hole
Linearity :: ±1.25%
Manufacturer :: Allegro MicroSystems, LLC
Minimum Quantity :: 1
Operating Temperature :: -40°C ~ 150°C
Current - Sensing :: 100A
Accuracy :: ±2.4%
Sensitivity :: 20mV/A
For Measuring :: AC/DC
Current - Supply (Max) :: 13.5mA
Sensor Type :: Hall Effect, Open Loop
Part Status :: Not For New Designs
Packaging :: Tube
Number of Channels :: 1
Frequency :: DC ~ 120kHz
Polarization :: Bidirectional
Package / Case :: 5-CB Formed Leads, PFF
Series :: Automotive, AEC-Q100
Description: SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.